ZESPÓŁ ds. LEGIONELLI
Zespół ds. zarządzania bezpieczeństwem higienicznym wody. Odpowiada za wdrożenie procedur i kontrolę procesów.
W ostatnich coraz cześciej odnotowywane są przypadki infekcji wywołanych bakteriami Legionella. Aktualnie legionelioza traktowana jest jako globalny problem zdrowotny. Zaniedbania związane z bezpieczeństwem higienicznym wody nie są już akceptowane ani tolerowane. Firmy, które nie kontrolują ryzyka związanego z bakteriami Legionella w swoich obiektach, mogą zostać ukarane grzywnami a w niektórych poważnych przypadkach osoby odpowiedzialne i właściciele firm mogą zostać skazani na kilka lat więzienia z powodu nieumyślnego spowodowania śmierci.
Pracodawcy, wynajmujący i osoby odpowiedzialne ponoszą odpowiedzialność na podstawie przepisów nakłądających na nie obowiązek nadzorowania i kontrolowania ryzyka związanego z bakteriami Legionella w obiektach.

ZESPÓŁ ds. LEGIONELLI
Zespół ds. zarządzania bezpieczeństwem higienicznym wody. Odpowiada za wdrożenie procedur i kontrolę procesów.
POLSKA. Liczba zachorowań związanych z zainfekowaniem bakteriami Legionella (źr. ECDC)
EUROPA. Liczba zachorowań związanych z zainfekowaniem bakteriami Legionella (źr. ECDC)
WYTYCZNE DOTYCZĄCE ZAPOBIEGANIA I KONTROLI LEGIONELLI
Wdrożenie planu bezpieczeństwa wodnego (PBW), jest uznawane jako najskuteczniejszy sposób na zminimalizowanie ryzyka związanego z nieodpowiednią jakością wody od źródła do punktu użytkowania. Jest to podejście zapobiegawcze, którego celem jest zidentyfikowanie słabych punktów w systemie oraz realizowanie czynności kontrolnych i obsługowych, pozwalajacych na monitorowanie ryzyka dla użytkowników i każdego, kto może być narażony na infekcję bakterią Legionella.
Bakterie Legionella kolonizują w głownej mierze osady biologiczne w instalacjach wodnych. Usunięcie bakterii z wody, tylko nieznacznie zmniejsza ryzyka rozprzestrzeniania się bakteri w systemie wodnym i poza nim.