Spis treści
W tym wpisie eksperci z Legionella Control przyglądają się, jak temperatury wody wpływają na namnażanie bakterii Legionelli i w jaki sposób kontrolować to ryzyko.
Namnażanie Legionelli
W pewnych okolicznościach bakterie Legionella mogą bardzo szybko namnażać się i prowadzić poważne choróby. Ponieważ bakterie Legionella mogą występować w stworzonych przez człowieka systemach wodnych, konieczne jest zapewnienie magazynowania i dystrybucji wody w temperaturach, które nie sprzyjają rozwojowi i rozprzestrzenianiu się bakterii.
Istnieją trzy zakresy temperatur, które mają wpływ na wzrost i namnażanie bakterii Legionella.
- temperatura wody niższa niż 20°C – bakterie występują ale nie namnażają się.
- temperatura wody w zakresie od 20°C do 55°C – bakterie namnażają się.
- temperatura wody powyżej 55°C – brak namnażania. Co nie oznacza, że w tej temperaturze bakterie giną.
Czy Legionella może rosnąć w zimnej wodzie?
Bakterie Legionella żyją w wodzie o temperaturze poniżej 20 stopni Celsjusza. Stają się jedynie nieaktywne, nie namnażają się i jest mało prawdopodobne, by powodowały szkody.
Jeśli jednak woda o tej temperaturze, czyli woda czerpana z wodociągu (ma zazwyczaj około 8-10 °C) zostanie dopuszczona do użytku i zostanie podgrzana, może to prowadzić do wzrostu zagrożenia bakteriami Legionella. Ocena ryzyka powinna wskazać, czy tak jest.
Co dzieje się z Legionellą w temperaturach od 20 do 50 stopni Celsjusza?
Temperatury wody od 20 do 50 stopni Celsjusza zapewniają idealne środowisko, umożliwiające bakteriom wzrost i namnażanie. Jeśli Legionella pozostanie w wodzie w tej temperaturze, przez dłuższy czas, cały system wodny jest zagrożony infekcją i może to nastąpić bardzo szybko. Naraża to każdego, kto korzysta z systemu wodnego na potencjalne ryzyko choroby Legionistów.
Jak wyeliminować Legionellę?
Gdy temperatura ciepłej wody osiągnie 50 stopni, bakterie Legionella przestają być aktywne. Gdy osiągnie 55 stopni i więcej, zaczynają obumierać . Szybkość tego zjawiska, zależy od tego, jak wysoka jest temperatura, im wyższa temperatura, tym bardziej skuteczna szybkość eliminacji bakterii.
Wzrost temperatury wody do 60 stopni Celsjusza, powoduje że 90% bakterii zostanie wyeliminowanych w ciągu zaledwie dwóch minut. W temperaturze 70 stopni Celsjusza, wszystkie bakterie Legionella zostaną unieszkodliwione natychmiast.
Czy są oficjalne wytyczne dotyczące temperatur wody?
W Polsce woda w instalacji wody zimnej (w.z.) i ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) powinna być utrzymywana w określonym zakresie temperaturowym.
Zapasy w zasobnikach i podgrzewaczach ciepłej wody, powinny być przechowywane w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza.
Woda gorąca, która powraca do podgrzewacza (cyrkulacja), powinna osiągnąć minimalną temperaturę 55 stopni Celsjusza, aby utrzymać ją poza strefą ryzyka.
Zapasy zimnej wody w zbiornikach i instalacji nigdy nie powinny przekraczać 20 stopni Celsjusza.
Czyli cała woda powinna znajdować się w temperaturach poza strefą zagrożenia.
Instalacje przygotowania, magazynowania i dystrybucji wody powinny mieć zabudowane termometry lub sondy pomiarowe, umożliwiające kontrolę temperatury wody w reprezentatywnych miejscach w sposób ciągły.